Hova és milyen tetőre érdemes napelemes rendszert telepíteni?
Számtalan tényező befolyásolja azt, hogy hova és milyen napelemes rendszert érdemes telepíteni, a lehetőségek tárháza egyre nagyobb.
Szerencsére a viszonylag magas bekerülési költségei ellenére már Magyarországon is egyre többen gondolják úgy, hogy megéri hasznosítani a napenergiát. Így az ország különböző területein járva már a néhány évvel ezelőtti állapothoz képest is több napelemes rendszerrel felszerelt házat látni.
Az viszont nagyon nem mindegy, hogy a kiválasztott, és a háztartás minden igényét kielégítő napelemes rendszer előnyeit hogyan tudja a legjobban kiaknázni. Ennek egyik kulcskérdése az, hogy hova telepíti a napelemes rendszert.
Tetőre telepítés
Az egyik legkézenfekvőbb megoldás a napelemes rendszer telepítésére a tető. Azonban mielőtt belevágna a munkálatokba, érdemes felmérni, hogy milyen állapotban van a tetőszerkezet statikailag, és a fedés állapota sem mindegy.
A SolarKitnél mi az alábbi tetőkre javasolja a napelemes rendszer telepítését:
- égetett cserépre
- betoncserépre
- zsindelyre
- fémlemezre
- lapostetőre
Amire mindenképp figyeljen
A tetőszerkezet kora és állapota: egy átlagos, 4 fős család áramszükségletét több, mint 10 napelempanel tudja biztosítani, átlagosan 10-16 db panelre van szükség. 1 db napelem súlya 17-20 kg között mozog, csak a táblákat tekintve minimum 170-320 kg-os plusz terhelést kell kibírnia a tetőnek. Erre jön még rá a tartószerkezet, illetve a többi alkatrész súlya.
Elegendő felület van-e a tetőn a napelemeknek: a 10-16 táblából álló átlagos napelemes rendszer telepítésére 17-28 négyzetméter tetőfelületre van szükség.
Dőlésszög és tájolás: optimális esetben a tető tájolása déli, míg a dőlésszöget tekintve a 30-35 fokos beosztás lehet a nyerő. Mivel ezek a feltételek a legritkább esetben állnak fenn, a tartószerkezet állításával lehet hatékonyabbá tenni a dőlésszöget. A tájolásnál kötöttebbek a lehetőségek, de ha a tetőszerkezet nem alkalmas napelemes rendszer tetőre telepítésére, akkor nyugodtan használható a terasz, a garázs, vagy akár más melléképület teteje is.
Lapostetős telepítés esetén más tartószerkjezetre van szükség: Lapostetőre telepítés esetén a tartószerkezetnek kell biztosítania a megfelelő dőlésszöget, valamint a szélterhelés kivédését.
Nyílások a tetőn: a tetőre telepítés előtt mindenképpen fel kell mérni, hogy milyen nyílások vannak a tetőn, mert ezek jelentősen befolyásolhatják a tartószerkezet, és a panelek megfelelő pozícióba helyezését.
A tartószerkezet anyaga: mivel egy napelemes rendszert több évtizedes használatra terveznek, ne spóroljon az olcsóbb tartószerkezeten! Az ideális választás rozsdamentes acél vagy alumínium tartószerkezet, ami az időjárási viszontagságokat is bírja.
Árnyékolás: A napelemes rendszerünkből úgy hozhatjuk ki a lehető legtöbbet, ha a nap sugarai merőlegesen esnek a napelemekre, illetve ha azok működését semmi sem árnyékolja. Már egy fa lombja is 30-40%-os visszaesést jelenthet a működésben.
Palatető esetében: Palára nem javasoljuk a telepítést, hiszen a pala nagyon könnyen törik, és a törött elemet kicserélni sem egyszerű. Kivételes esetekben tudjuk csak elvállalni a palára telepítést.
A SolarKitnél mi mindenre odafigyelünk, segítünk Önnek felmérni az ingatlan adottságait és a legjobb opciókat. Egyik ügyfelünk szavai: "Köszönjük a profi munkát! Jó szívvel ajánlom mindenkinek a SolarKit csapatát!!"
Ha nem lehet tetőre telepíteni
Természetesen vannak olyan esetek, amikor sem a háztető, sem a garázs- vagy más melléképület, sem a terasz teteje nem megfelelő a napelemes rendszernek. Ekkor más alternatívák közül is választhat.
Földre telepítés: ha van elég hely a kertben, földre is telepítheti napelemes rendszerét. Földre telepítésről itt olvashat bővebben.
Tetőbe integrált napelemes rendszer: ebben az esetben a napelem panelek nem a tetőre, hanem a tetőbe kerülnek beépítésre, de ennek a módszernek talán több a hátránya, mint az előnye, ilyenkor ugyanis nincs megoldva a nyári időszakban a panelek szellőzése, ami eléggé rontja a teljesítményt.
Napelemes cserép: előnye, hogy darabjai egyenként cserélhetőek. Hátránya, hogy jelenleg még némileg magasabb a bekerülési költsége a modulos rendszernél, illetve a cserép hajlított formája miatt a hatékonysága nem annyira megbízható, mint a megszokott paneleknél.
Szerencsére a napelemes rendszerek technológiai fejlődése lehetővé teszi, hogy már majdnem minden esetben megoldható a rendszer telepítése. Akár tetőre, akár földre kerül, hosszú távon mindenképp megéri az árát: nemcsak a pénztárcánk lesz hálás érte, de a Földünk is.
Ha még többre kíváncsi a napelemes rendszerekkel kapcsolatban, ingyenes konzultációnkon minden kérdésére válaszolunk!
Napelemet szeretne? Kérjen tőlünk ingyenes konzultációt, vagy azonnali árajánlatot!