„Egy nehéz probléma határait kiterjesztve feloldható, ha több a lehetőség és az együttműködés.” Eisenhower
Az energia szuper dolog, hogy létezik, de sajnos sosincs elég belőle, vagy épp aggódnunk kell miatta. Gondoljon például a klímaváltozás kérdéskörére, vagy az olajért való ádáz harcra. Létezik egyáltalán ebben a modern világban üzemanyag, harc nélkül? Hiszen mindannyian egészséges, tartós, és legfőképpen biztonságos energiára vágyunk.
Szörnyű, de az olaj a fosszilis szén 2/5-ét juttatja a levegőbe, és a világ energiaszükségletének 4/5-e is az olajból származik. Ám az olaj egyre veszélyesebb a gazdaságunkra, az egészségünkre és környezetünkre nézve.
Aztán vegyük az áramot, melynek kevesebb mint egy százalékát állítjuk elő olajból. Ugyancsak a fosszilis szén 2/5-ét juttatja a levegőbe. 3/4-e épületek ellátását biztosítja, a fennmaradó részt az ipar hasznosítja. (Csak összehasonlításképp: az olaj 3/4-e szállításra fordítódik, a fennmaradó részt az ipar használja.)
A mai nem összekapcsolt energia-rendszerek szörnyűek, hiszen szennyezik a környezetet, nem biztonságosak, és bőven megértek a cserére.
Így néz ki az amerikaiak álma 2050-re:
- modern, biztonságos és rugalmas elektromos hálózatra épülő összekapcsolt és osztott hálózat gazdaságos autókkal, gyárakkal és épületekkel
- nem áll fenn olaj- és szénfüggőség
- 1/3-dal kevesebb természetes gázt szükséges használnak
- olcsóbb energiahálózat, olaj, szén, és nukleáris energia nélkül
Ennek megvalósulásához profitorientált vállalkozás szükséges, azaz a magánvállalatok, a civil szervezetek összefogása, valamint a katonai újítások felhasználása.
Ahol pedig a pozitív változások várhatóak: versenyelőny, nemzetbiztonság, környezettudatosság, klímavédelem, közegészségügy, profit, vagy a munkahely.
Ezek a legenergiaigényesebb szektorok: közlekedés, épületek, ipar és villamos energia.
Ahol pedig újítások szükségesek: technológia, törvényhozás, dizájn, és üzleti stratégia.
Az egyes ideális lépések a következők lesznek:
- az autók olajmentesítése (elektromos meghajtású könnyebb és áramvonalasabb, olcsóbb, alacsony fenntartású autók)
A szénszálas elektromos autók már nem a jövő titkai, hiszen a BMW, és a Volkswagen is gyártja már a szénszálas plugin hibrid autókat. Igazán megtérülnek, hiszen a fogyasztásuk 100 kilométerenként 1 liter lehet.
- a forgalmat intelligens IT megoldással lehet irányítani
- a 125-240 mérföld/hordóval egyenértékű autók a hidrogén, áram, vagy a fejlett bioüzemanyag (hulladékból készül) bármilyen kombinációját használhatják
- a kamionok mehetnek gázzal
- az elektromos autók nem az elektromos hálózatot terhelik, hanem áramot és információt cserélnek az intelligens hálózatokkal rendelkező intelligens épületekkel, amelyek képesek integrálni a változó nap és szélenergiát is
- jobb fényforrások és légtechnika
- a fém szivattyúk csöveinek újrarendezése ( a hosszú, vékony, kanyargós csöveket szilárd, rövid, egyenes csövekkel helyettesítve) -nagy eredményt hozó, kis költségű megtakarítások
- napelemes rendszerek telepítése a kihasználatlan tetőkre
Tudta? 2010-ben a megújuló energiába, főleg nap- és szélenergiába, 151 milliárd dollár magántőkét fektettek be. Portugália 45%-ban, míg Dánia 36%-ban használ megújuló energiát.
Ön is szeretne jó választ adni a globális energetikai kihívásra?
A napelem igazán környezettudatos döntés lehet.
A háztartási napelemes rendszerek minimum elvárható élettartama 25-30 év. Leggyakrabban tetőkre, telepítik őket, ideális fekvésük 30-40° dőlésszögű, déli tájolású.
A napelemek kiválasztását elsősorban az éghajlati viszonyok határozzák meg. Mivel Magyarországon éves szinten a szórt sugárzás a meghatározó, ezért polikristályos napelemet célszerű telepíteni, mivel ezek nyelik el jobban a szórt sugarakat. De a monokirstályos panelek is kiválóak, sőt, bizonyos esetekben fejlettebbek (erről egy külön cikkben írunk majd).
Bízhat évtizedes szakértelmünkben. Hiszünk a megújuló energiában, és a napelemes rendszerekben. A napelem Önnek is megtérülő befektetés!
Napelemet szeretne? Jelentkezzen ingyenes konzultációra a napelemes rendszer tervezésével kapcsolatban.A megújuló energiával kapcsolatban Itt olvashat további érdekességeket.